szozdakrzysztof.pl

Czego brakuje mi w archicadzie?

Archicad jest potężnym programem do modelowania parametrycznego, a znając jego podstawowe działania możemy wykonać większość projektów.

Archicad rzeczywiście jest maszyną do pracy w której możemy wykonać większość prac. Może zostanie to źle odebrane, może niektórym się moja opinie nie spodoba, jednak twierdzę, że wiele decyzji nie zostało przemyślanych. Słyszałem o dziwnych planach co ma się zmienić i jak mają wyglądać kolejne wersje programu w przyszłości. Nie wiem na ile to prawda, jednak myślę że jeszcze wiele jest do poprawienia.

Zacznę od tego co mi najbardziej przeszkadza.:

Oś czasu wykonanych ruchów

W kilku innych programach w których pracuję, bo nie tylko archicad jest moim softem bazowym do projektów, mam historię pracy, mogę cofnąć się do dowolnego miejsca i skorygować je , poprawić czy po prostu uszczegółowić. Nie mogę tego zrobić w archicadzie. Wyobraźcie sobie jakbyśmy mogli zrobić bryłę jako koncepcję, a po tygodniu wejść w coś co mogli byśmy nazwać „edit mode” i zmienić ilość detalu, dodać informacje, profile, dane, bryły. Było by to naprawdę wielkie uproszczenie, zamiast kasować. Ale przecież da się tak zrobić powiecie. Nie da się. Wyobraźcie sobie że zamienicie strop w kształt, potem wytniecie ten kształt innym kształtem itd. A potem chcecie ten którym wycinaliście tuż po przemianie stropu zmienić na ciut grubszy i zaokrąglony…nie ma opcji!

Level of Detail

Czyli tzw LOD. Jest to wprawdzie wprowadzane powoli, jednak tylko w obiektach parametrycznych możemy się tym doskonale bawić, w innych elementach jak ściany czy dachy to raczkuje jako metody wyświetlania. Powoli powoli do celu, jednak człowiek chciałby więcej i szybciej. Na czym miało by to dla mnie najlepiej polegać? Rysuję budynek jako zaawansowany i jedną opcją przełączam się na LOD100, gdzie z automatu mam wybrane barwy, ustawienia i minimalną ilość detalu. Zmieniając LOD na większy czyli np na 300 mam do dyspozycji znacznie lepszy model. Brakuje tego np przy zaokrągleniach. Przy LOD100 powinny być one kanciate, coś jak „resol 3” to dla koła oznacza, że ma się wyświetlać jako trójkąt!!. A znowu „resol 65” oznacza, że okrąg składa się z 65 krawędzi.

Wizualizacja live

To największa bolączka programów do projektowania, z jednej strony mamy naprawdę wiele do dyspozycji, z drugiej strony nie dostajemy możliwości wykorzystania obecnie stosowanych technologii. Wizualizacja live to wizualizacja na żywo, czyli tak jak będzie finalnie wyglądał obiekt, z materiałami, oświetleniem, zielenią, trawą, futrami czy liśćmi. Do tego automatyczna postprodukcja. Czy chcę za dużo? Ależ nie. Jak dla mnie, chociaż to prosto się mówi, wystarczyło by zintegrować program z silnikiem graficznym który taką opcję oferuje

czego mi brakuje w archicadzie

Oto trzy pierwsze funkcje których brakuje mi w tym programie, bez których da się żyć, jednak z nimi żyło by się o wiele prościej.

#archicadnagodziny   #kursarchicadonline   #archicadmentoring

%d bloggers like this: