szozdakrzysztof.pl

Motywacja…ot klucz

Zacznijmy od definicji tego pięknego słowa, jakim jedt motywacja. Mozna szukać po słownikach, odwiedzić wikipedię, pójść do biblioteki czy zapytać znajomych. Jednak najlepiej poznamy czym tak naprawdę jest owa motywacja w momencie kiedy jej doświadczymy. Każdy ma coś co chciałby zrobić, co przydało by się zrobić, ale brak mu motywacji. Ja np chciałbym nauczyć się języka japońskiego i rosyjskiego. Brak mi odpowiedniej motywacji, ponieważ do niczego owych języków nie użyję.

Nasze słowo klucz może nas zaprowadzić w sytuacje, gdzie adrenalina rośnie, ciśnienie niebezpiecznie skacze a czas wydaje się dłużyć bez końca (lub wręcz na odwrót). Może być to coś złego albo dobrego. Motywacja to nasz cel. I dla naszego celu robimy niejednokrotnie rzeczy bardzo dziwne, czasem abstrakcyjne. Rzeczy o które sami siebie byśmy nie podejrzewali. Ważne aby czasem nie zadziałał taki hamulec zwany rozsądkiem. Wiedza i doswiadcznie, uwaga i precyzja. To są te czynniki które nas napędzają. Zdrowy rozsądek niekoniecznie. Bo czy zdroworozsądkowe jest zmuszanie ludzi do wywiązywania się za wszelką cenę ze swoich zobowiązań? Czy zdroworozsądkowe jest wymaganie od ludzi czegoś co nam obiecali?

No, z jednej strony to przecież oczywiste, że jeśli ktoś nam coś obieca to musi się z twgo wywiązać. A nieprawda. Mamy czynniki zewnętrzne, zwane obcymi czy też niezależnymi. To właśnie one stanowią bardzo często wymówkę dla naszego postępowania. Nasza odpowiednia motywacja pozwala jednak nam je zwalczać tak jak zwalcza się katar: czasem profilaktycznie, czasem na poważnie.

Jak woęc zrozumieć motywację? Nie da się. Motywację trzeba poczuć. Mam ty na myśli prawdziwą motywację , która pozwala nam góry przenosić, zwalczać przeciwności i nasze słabości. To jest właśnie motywacja. To skutek a jednocześnie cel naszych działań. I takiej motywacji życzę jażdemu jak najwięcej w postępowaniu własnym jak i ludzi z którymi macie styczność.

?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: