szozdakrzysztof.pl

5 rzeczy które zrób zanim zostaniesz architektem wnętrz

5 rzeczy które zrób zanim zostaniesz architektem wnętrz

Dekorujemy

„Dekorator” to słowo które potrafi wpienić większość architektów wnętrz, a jeśli tak nazwiemy architekta, to już jest naprawdę śmiesznie… ale nie w danej sytuacji. W przypadku gdy chcesz zostać dekoratorem, jasne, taki zawód też istnieje, jednak nie ma nic wspólnego z projektowaniem, a z urządzaniem wnętrz.

Miałem niedawno rozmowę z osobą, która dopiero wybiera się na studia i nie chciała czy raczej nie wiedziała jak tak naprawdę się za to zabrać.

Powód jest prosty: idąc na studia podyplomowe wymagają już od ciebie pewnej wiedzy.

5 rzeczy które zrób zanim zostaniesz architektem wnętrz

Oto 5 rzeczy które zrób zanim zostaniesz architektem wnętrz:

  1. W pierwszej kolejności zastanów się czy naprawdę tego chcesz. Nie jest to praca ani prosta, ani przyjemna – jak mogło by sie wydawać patrząc z zewnątrz. Co prawda tworzysz, projektujesz i budujesz rękoma budowlańców, jednak ten zawód ma i swoje minusy: jeśli nie jesteś przygotowany/a do rozmowy z klientem, wyjdziesz na amatora – spalona/y!  Jeśli dasz się zagiąć na budowie – kaplica. W przypadku gdy pracujesz z ludźmi indywidualnymi, pamiętaj że jest głowa i szyja, odnajdź funkcję w członkach rodziny – można się nieźle przejechać gdy jeden klient zadecyduje, a gdy juz to narysujesz, druga połówka powie że tak nie miało być i to ona ma tu decydujące zdanie! Praca architekta wnętrz wymaga poświęceń, godzin spędzonych w sklepach, na przeglądaniu i zapamiętywaniu katalogów, rysowaniu, i odpowiadaniu na wszystkie dziwne zapytania od klienta.
  2. Nabierz wiedzy i doświadczenia – podstawy musisz znać, bez tego nie ruszysz.Zorientuj się gdzie kto sprzedaje, gdzie najwięcej ludzi jeździ, gdzie mają najlepsze meble. Znajdź stolarza do kuchni i zabudów- będą ci Potrzebni. Gdy idziesz z klientem do sklepu,powinieneś/aś znać jego asortyment na tyle, by swobodnie się w nim poruszać. Łatwość nawiązywania kontaktów sprawi, że sprzedawcy szybko cię zapamiętają.
  3. Prawo budowlane, normy i wymagania – podstawa jeśli zamierzasz robić coś więcej niż tylko łazienki i kuchnie. Prawo budowlane w w szczególności Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania mówią bardzo dużo o tym co i jak wolno, a czego nie wolno. Bardziej od tego co wolno ci zmieniać ważniejsze jest to czego nie wolno Tobie ruszyć. Jeśli się z tym zapoznasz, nigdy nie wpędzisz się w problemy. We wspomnianym rozporządzeniu masz także informacje o szerokościach pomieszczeń, wysokościach, rozmiarach schodów, czy kątów pochylni. – warto znać.
  4. Program do projektowania – tego w dobie obecnych czasów musisz się nauczyć. Nie wystarczy już kartka i długopis – choć zdarzają się ludzie, którzy na tym bazują. Znajdź program który spełni Twoje oczekiwania. Naucz się go dobrze, na kursie albo samodzielnie- to już Twoje predyspozycje. Wymierając program zastanów się czy interesują cię wizualizacje, dokumentacja techniczna czy grafika. W zależności od potrzeb, dopasujesz program. Ważnym czynnikiem jest tez Twój budżet na oprogramowanie. PAMIĘTAJ: praca na wersjach pirackich to przestępstwo, nie ma co podcinać gałęzi na której się siedzi. Najpierw możesz używać nawet darmowego, jednak z biegiem czasu zainwestuj w coś co da ci poważną podstawę do pracy. Nie musi być to program który służy jedynie do projektowania wnętrz jak #caddecor, możesz przetestować #archicad a jak również #revit’a . Zapamiętaj sobie raz na zawsze: 3dMax to nie wyrocznia ani standard. To narzędzie jakich mnóstwo na rynku. Jeśli myślisz że w Maxie zrobisz super wizualizacje , to się mylisz. Do tego potrzebujesz jeszcze silnia renderującego V-ray, bez niego max jest zwykłym programem. A co innego możesz z Vrayem scalić? Jeśli nie znajdziesz, wróć za tydzień, a przeczytasz porównanie programów.
  5. To co projektujesz musisz umieć wykonać – złota zasada. Jeśli projektujesz kuchnie, bądź gotowy/ gotowa żeby ją zmontować samodzielnie. Jeśli projektujesz sufit, wiedz jaką ma konstrukcję pod sobą. Jeśli zakładasz elektrykę, miej wiedzę podstawową jak się montuje puszki, gniazdka, co to jest kostka a co wpinka. Jeśli tak do tego podejdziesz, każdy projekt będzie przyjemnym przeżyciem.

One thought on “5 rzeczy które zrób zanim zostaniesz architektem wnętrz

  1. Panie Krzysztofie, a to nie jest regułą żeby to wszystko poznać przed rozpoczeciem uprawiania tego zawodu? To mnie Pan zaskoczył tym tekstem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: