szozdakrzysztof.pl

cechy stylu retro

Po długim czasie postanowiłem po raz kolejny pochylić się nad tematem stylu w architekturze wnętrz. Tym razem wybór padł na „Retro”. Już kiedyś zastanawiał mnie fakt stosowania tego stylu, chęci mieszkania w takim miejscu. Wówczas, w 2012 roku padło takie stwierdzenie, iż być może jest to tęsknota za minionymi epokami.  Z jednej strony dalej tak uważam, z drugiej zaś, nie koniecznie. Czym charakteryzuje się ten styl?

 

Indywidualność, indywidualność, pomysł. Tak, tak odważę się podsumować to w jaki sposób kreowane są wnętrza. Na rynku, czy to na allegro czy na targach staroci znajdziemy dużo detali, żeby nie powiedzieć „gratów” które działać nie działają, ale można przywrócić im świetlisty wygląd. Przeglądając materiały w internecie natknąłem się na tekst, w którym autor stwierdza, iż kolorem charakterystycznym dla retro jest pomarańczowy. I tu się nie zgadzam. O ile rzeczywiście styl glamour to czarny i złoty, tak tutaj nie do końca. Ok, pomarańcz piękny kolor, nie mozna się z tym nie zgodzić. Jednak ja pozwolę sobie przywołać genialne wydarzenie jakim były wyścigi LeMans.

Kolory użyte na tym aucie sprawiają, iż stały się one niejako symbolem pewnej epoki. Dla mnie są kwintesencją lat przeszłych i w takich barwach widzę styl retro.

Jest to jednak moja subiektywna opinia, ponieważ retro poza zastosowaniem starych czy wyglądających na stare przedmiotów, to przede wszystkim wyraźna paleta barw. Kolory nasycone w każdej postaci. Jeśli projektujesz wnętrza, idź do sklepu z lakierami samochodowymi i poproś o paletę VW z do Caddy lub Golfa I. Zobaczysz wówczas co znaczy jasny wyrazisty kolor.

Sentyment- to wrażenie które chcemy uzyskać.

One thought on “cechy stylu retro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: