szozdakrzysztof.pl

Naucz się mówić nie…

Naucz się mówić nie. Nie chodzi tutaj bynajmniej o odmawianie miejsca w autobusie czy kolejnego skrzydełka z grilla.

Prowadząc własną działalność jako freelancer stajemy się czasami niewolnikami własnej potrzeby chwały i dążeniu do bycia najlepszym. Pamiętaj jednak, że najlepsi zanim się takimi stali sporo się nacierpieli i narobili. Zlecenia za chwałę i uznanie możess sobie darować bo zyskasz opinię, wybacz dosadność, „darmojebcy”. Dlaczego nie użyję zwrotu biały murzyn? Bo to obraża czarnoskórych.  Do tego też radzę się przyzwyczaić, czyli słownictwo ponad zapędy. Jeśli masz wątpliwości, to lepiej nie odzywaj się wcale.

Nie powinniśny mówić nie wtedy kiedy projekt nam się nie podoba, bo to nie ma i nie powinno mieć żadnego znaczenia. Jeśli chcesz pracować tylko nad prostymi zleceniami które w dodatku zawsze ci się podobają to nie nadajesz się na wolnego strzelce. Więc kiedy ” nie” ma uzasadnienie? Kiedy masz wątpliwości co do tego co masz zrobić, z kim będziesz pracować. Na szczęście na temat zabezpieczeń przed klientem niepłacącym dużo w internecie się napisało, jednak jeśli umowa nie jesr w pełni dla ciebie jasna wyjaśnij to, a gdy się nie da, wycofaj. Sprawdzaj zapis po zapisie i analizuj. Szczególnie przy projektowaniu przemysłowym czy użytkowym. Tu trzeba szczególnie uważać. Innym powodem Nie jest czas w jakim masz coś wykonać. Nie zatrzymasz go, a nie radzę zakładać terminu na styk-szybko się kończy.

Wiele osób mówi że jak cena jest za niska to trzeba olać. Zrobisz raz a uznasz to za dobry środek do celu, a pamiętaj że fama krąży a świat jest naprawdę mały.

Nie ma recepty kiedy mówić nie, aby był z tego sens. Każdy z nas jest inny, pracuje inaczej. I tak jak my jesteśmy inni, tak zadania i klienci są inni. A wiesz jak się nazywa czynnik decydujący? Doświadczenie 🙂

tie-690084_640

One thought on “Naucz się mówić nie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: