Projektowanie

Freelancer – po pracy?

Freelancer (pol. wolny strzelec) – osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.

Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą m.in. fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika, doradztwo i inne zawody, głównie związane z pracą twórczą. Określenia „wolny strzelec” zazwyczaj nie używa się w stosunku do osób wykonujących prace fizyczne.

hacker-1569744_960_720

Freelancer pracuje zazwyczaj samodzielnie, w domu, w lokalu czy w parku. Wszędzie tam, gdzie ma taką możliwość. Czasem zdarza się że freelancerzy pracują i na własnej werandzie, z laptopem na stoliku. Analizują, analizują, decydują działają. Jeśli jesteś kimś kto zarabia na własnej działalności, pracując nie tylko w biurze ale tam gdzie jesteś, to możesz nazwać siebie freelancerem.

Pamiętaj że taki styl pracy nie musi łączyć się z byciem cyfrowym nomadą. Chociaż rzecz jasna jest to całkowicie możliwe. Bycie freelancerem wiąże się z pojęciem wolności, niezależności. Ale zwróć uwagę na choćby ostatnią reklamę PKO, gdzie gość ma internetowy sklep z częściami, różnie go widzą, a prawda jest inna. Freelancer ma roboty tyle ile sam sobie nagrabi. Rodzice czasem myślą, że ty nic całymi dniami nie robisz, a znajomi że zadylasz 48h na dobę. Prawda leży po drodze. Z 8h dziennie, na 12-18 godzin dziennie. To jest freelancer.

Jeśli więc pracujesz na etacie, a potem siadasz i robisz coś na własny rachunek, to po prostu dorabiasz, a nie jesteś freelancerem.

I am a 3d creator, making 3d models, sculptures, rendering and animation. I crwate products, and I'm proud to be archicoach for those who has trusted me. For several years I am fully autonomic freelancer, making my clients and students proud to work together. I am not a 24h working machine. In every free time I ride on my horses over the forests and spend time with my wife and daughter. Make Yourself proud too.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: