szozdakrzysztof.pl

Freelancer – po pracy?

Freelancer (pol. wolny strzelec) – osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie.

Do profesji szczególnie popularnych wśród wolnych strzelców należą m.in. fotografia, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, programowanie, malarstwo, grafika, doradztwo i inne zawody, głównie związane z pracą twórczą. Określenia „wolny strzelec” zazwyczaj nie używa się w stosunku do osób wykonujących prace fizyczne.

hacker-1569744_960_720

Freelancer pracuje zazwyczaj samodzielnie, w domu, w lokalu czy w parku. Wszędzie tam, gdzie ma taką możliwość. Czasem zdarza się że freelancerzy pracują i na własnej werandzie, z laptopem na stoliku. Analizują, analizują, decydują działają. Jeśli jesteś kimś kto zarabia na własnej działalności, pracując nie tylko w biurze ale tam gdzie jesteś, to możesz nazwać siebie freelancerem.

Pamiętaj że taki styl pracy nie musi łączyć się z byciem cyfrowym nomadą. Chociaż rzecz jasna jest to całkowicie możliwe. Bycie freelancerem wiąże się z pojęciem wolności, niezależności. Ale zwróć uwagę na choćby ostatnią reklamę PKO, gdzie gość ma internetowy sklep z częściami, różnie go widzą, a prawda jest inna. Freelancer ma roboty tyle ile sam sobie nagrabi. Rodzice czasem myślą, że ty nic całymi dniami nie robisz, a znajomi że zadylasz 48h na dobę. Prawda leży po drodze. Z 8h dziennie, na 12-18 godzin dziennie. To jest freelancer.

Jeśli więc pracujesz na etacie, a potem siadasz i robisz coś na własny rachunek, to po prostu dorabiasz, a nie jesteś freelancerem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: