szozdakrzysztof.pl

Zmiana systemu

Pracując czy to z archicadem czy innym równie wyspecjalizowanym programem nie możemy zapomnieć o tym, że to jednak ni on myśli, a jedynie cyfryzuje nasze wyobrażenia i wiedzę. Nie można mu zaufać jak bratu czy przyjacielowi. Bo on tego nie doceni – uwierzcie mi.

Prowadząc wielokrotnie szkolenia łapałem ludzi na tym, że za bardzo wdrażali się w program zapominając czym tak naprawdę jest projektowanie. PRacując nad czymkolwiek musimy zdawać sobie sprawę, że robimy coś, co mamy zamiar urzeczywistnić. Co np? Np system zabudowy czyli meble. Mamy tutaj pole do popisu. Wiele osób, może nawet Ty traktujesz wykonywanie projektu całkowicie w wersji dopasowanej a następnie przekonanie klienta do wykonania mebli u stolarza, na zamówienie. Metoda słuszna, bo wymaga mało pracy – stosunkowo. Jednak większym wyzwaniem jest wykonać projekt w oparciu o gotowy system. Najpopularniejsza Ikea, Agata, Roździeń, obecnie nawet Castorama, Bodzio, BRW itd. Można wymieniać długo.

Minusem tych firm jest jedno. Z czasem przyzwyczajają nas do swoich rozwiązań i lecimy po łebkach. W pewnym momencie spec od PR wpada na pomysł” Zmieniamy system” a raczej jego część. Tak było w przypadku Ikea. Niegdysiejszy Faktum odszedł w zapomnienie a nadszedł Metod. Mamy tu różnice rzędu od kilku mm na zawiasach i otworach po 10cm na wysokości szafek. Niby nic, ale jeśli masz projekt kuchni w starym systemie to już tylko albo wymiana na całkiem nowy – bzdeta, albo stolarz. Jest i trzecia metoda bardzo dobra, jeśli potrafimy trochę myśleć i majsterkować: wymieniamy fronty samemu.

Jak?

Mierzymy średnice otworów na zawiasy puszkowe, jego oddalenie od krawędzi frontu, wymiary frontów i jedziemy do sklepu np Ciastorama. Tam Panowie dotną nam ładnie wg wytycznych, nawet oblamówki porobią – najgorsze gotowe. Teraz do domu i za pomocą otwornicy

dsc00462

Potem montujemy zawiasy, wedle uznania klamki i gotowe.

Tutaj można poszaleć, wykonując samemu fronty z mniej konwencjonalnego materiału, uwielbianego przez designerów: płyta osb:

78741d0baa20aa9675e93d31f45d78d9

I z głowy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: