szozdakrzysztof.pl

Ach te pieniądze..

Miałem dzisiaj nazwijmy to przyjemność rozmawiać z osoba zainteresowaną moją wiedzą. Rozmawialiśmy przez chwilę o standardowych aspektach kursu, czyli o tym wszystkim co dostępne jest na stronie: ile czasu trwa, gdzie się odbywa, jak to generalnie wygląda i czego się nauczy. Do tego momentu było wszystko ok. W pewnym momencie przeszliśmy do kwestii finansowej i się zaczęło. A bo to drogo, a bo dużo kosztuje. No fajnie. Rzeczywiście, troche to kosztuje… powiedzmy.

Jeśli masz chwile, przekalkulujmy to wszystko. Zacznijmy od podstaw. Skończyłem studia architektoniczne na Politechnice Śląskiej, to dało mi pewne podstawy. Kolejno dalej pracowałem w firmach, gdzie archicad był podstawą. Projektowanie obiektów biurowych, domów… generalnie nabieranie doświadczenia i próby przyśpieszenia prac i zautomatyzowania wielu procesów, które często się powtarzają. Trochę to trwało, niekiedy siedziałem po nocach aby wyrobić się z robotą. Doświadczenia, próby, opracowywanie systematyki. Ok, rozumiem że nikogo to nie interesuje.

Kolejne doświadczenie to szkolenia grupowe na WST w Katowicach (już nie prowadzone). Tutaj praca często wyglądała tak, że siedziałem z ludźmi nawet do 22, rano pracując w biurze. Wszystko na Archicadzie.

Kupując kurs czyli płacąc 1200 płacisz mi 40zł/h. Niektórym wydaje się to dużo, jednak weterynarz za 5 minut pracy potrafi skasować 50, prawnik nawet 150zł. TO chyba ciut więcej niż moje wynagrodzenie?

Teraz popatrz inaczej. Załóżmy że pracujesz nad rysunkami budowlanymi domku. Ile ci to zajmuje? w założeniu że jest to domek podpiwniczony, parter i poddasze użytkowe, załóżmy koło 300m2 pow. użytkowej. Ile zajmuje ci wykonanie rysunków? Cały dzień czyli 8h? 6h? Więcej? Mniej?  Mi zajmuje ok 4-5h czyli rzuty, przekroje, elewacje, rzut dachu, zagospodarowanie, zestawienia… Może i długo pracuję nad rysunkami ale jednak dokładność wymaga czasami przestojów.

Jeśli chcesz, aby i Tobie praca zajmowała tyle czasu, to czas się spotkać i popracować.

pen_notepad_hires

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: