Kurs Archicad,  Projektowanie

Archicad 17 – szkolenie od a-z

Zadano mi niedawno, podczas rozmowy telefonicznej ciekawe pytanie: „czy w archicadzie można pracować na poważnie?”

Nie bardzo zrozumiałem mojego rozmówcę, bo przyznam, że zbiło mnie to troszkę z tropu. Odpowiedziałem w najlepszy dla siebie sposób, tłumacząc jak wygląda nauka tego programu i co można z nim robić, na co usłyszałem wiekopomne „ahaaaaa, no tak”. Co do poważnej pracy, mojemu rozmówcy chodziło o szybkie i sprawne projektowanie, a nie zabawę „drzwiczkami i okienkami”. Wspomniana zabawa drzwiczkami i okienkami to oczywiście sposób na pracę, jednak nie należy tutaj traktować wszystkiego aż tak na luzie. Okno w Archicadzie to coś, co z jednej strony wystarczy wstawić, z drugiej zaś, aby je odpowiednio ustawić, także potrzeba trochę czasu. Nie każde okno od razu jest dobrze wstawione, nie każde jest już od razu wyregulowane. Pamiętajmy, że to my projektujemy a nie program. Niestety o wspomnianej zasadzie bardzo wiele osób zapomina w przerażająco krótkim czasie.

Obecnie zajmujemy się kilkoma tematami, oprócz szkoleń, które na pozór mogły by się wydawać śmieszne i proste. Jednym z nich jest wnętrze mieszkania. Z jednej strony z planerach czy innych ustrojstwach możemy zaplanować mieszkanie. A co jeśli spora część detali to zabudowy, podwieszenia i konstrukcje wsporcze? Tego już w prostych programikach nie zrobimy i nie pokażemy. Do tego sposobnośc przekrojenia wszystkiego wszędzie i wykonania z tego rysunku – po prostu przyjemność pracy. Drugim takim tematem jest budynek z kontenerów transoceanicznych -jeden 40 stopowy, i dwa 20 stopowe elementy konstrukcyjne, do tego lana piwnica i więźba dachowa. Trudne? Nie, najgorzej było przeczytać warunki planu miejscowego i dopasować detale. A kontenery? Chwila pracy twórczej.

Innym tematem jest box sklepowy  – niewielki, funkcjonalny i mega ustawny. Jego projekt to kilkanaście wersji zanim pojawiła się ta finalna. Ale wszystko projektowane w Archicadzie.

Czemu szkolenia w grupach wieloosobowych cieszą się tak dużą popularnością? Zawsze się nad tym zastanawiałem, do czasu, gdy sam nie zacząłem ich prowadzić. Nie chodzi o naukę, nie chodzi o wiedzę a o atmosferę, gęstą i ponurą, gdzie każdy myśli, zastanawia się, i tym nakręca innych.

A może lepiej dla odmiany czysta wiedza i sama praktyka/?

weberhaus_option2_sep_04

I am a 3d creator, making 3d models, sculptures, rendering and animation. I crwate products, and I'm proud to be archicoach for those who has trusted me. For several years I am fully autonomic freelancer, making my clients and students proud to work together. I am not a 24h working machine. In every free time I ride on my horses over the forests and spend time with my wife and daughter. Make Yourself proud too.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: