szozdakrzysztof.pl

Samochód dla projektanta – fiat czy dodge?

Marka samochodu zawsze pozostaje kwestią sporną, do czasu. Obecnie wiele marek wypuszcza podobne do siebie jak bliźniaki auta, np peugeot, fiat czy ostatnio nawet mercedes. Każdy z nich zaspokaja zauważony segment. Jest to na tyle opłacalne, że identyczne autko może nabyć miłośnik mercedesa, citroena czy fiata. A każdy z nich będzie miał pewność, że ma w pełni funkcjonalny samochód, tak jak jego koledzy.

samochód dla architekta

Co jednak potrzebne jest projektantowi? Przestrzeń. Nie tylko na stopie zawodowej, ale również na poziomie poruszania się po drogach. Nie zawsze jedziemy sami, i nie zawsze wozimy powietrze. Jeśli byłoby inaczej, wówczaas wystarczyłby rower lub jakieś niewielkie coupe.

O takie rozwiązanie, przynajmniej z naszej perspektywy pokusił się jakieś dwa lata temu fiat. Amerykanie wyprodukowali dla niego Fiata Freemonta. Duży 7 miejscowy SUV nie przypominający w ogóle swoją linią i stylistyką maki fiat. I słusznie, gdyż jest to wypisz wymaluj Dodge Journey. Jaka jest między nimi zasadnicza różnica? Fiata dostaniemy za ok 93-100 tyś zł, a Dodge’a za ok 35-45tyś zł, jednak nie dwulatka a czterolatka.

W poniżej załączonych zdjęciach znajdują się zarówno zdjęcia jednego jak i drugiego. Różnic zasadniczych brak.

Czemu akurat ten samochód? Bo duży, bo przestronny, bo nam się nasze klamoty zmieszczą. Od kilku miesięcy patrzę z innej perspektywy na podróże. Będąc młodym ojcem przekonałem się jak to jest zapakować się do za małego auta – w moim przypadku Kia Sorento. Zabrakło trochę miejsca. Dlatego też ten tekst i ta myśl.

Niekiedy możemy spotkać się z mniemaniem, że auto jest dla mężczyzny jak przedłużenie własnego Ego, jednak jeśli zostanie on młodym ambitnym ojcem, nie ma już ego, jest dziecko. Pojemności: podobne, od 2,4 w górę. Spalanie od 8 litów w trasie do 12 w mieście. Jest to do przełknięcia. Mimo braku informacji o rodzaju skrzyni, wynik i tak zadowalający. A skrzynia biegów? Co w tym aucie jest tak pozytywnego, że wspominam o skrzyni? Automat, to coś co każdy z nas powinien przynajmniej raz wypróbować. Nie z lenistwa a z wygody.  Kilka lat wstecz spotkałem się z opinią, że automatem jeżdżą tylko seniorzy. Jeśli tak, to zapraszam do klubu seniora.

7 miejsc to sporo, nawet na projektanta. Spójrzcie na swoją mentalność i odpowiedzcie sobie na pytanie, jak wygląda wasza psychika? Jak każdego projektanta, lepiej mieć więcej, niż za mało.

Teraz kolejne nasuwające się pytanie, to czy lepiej pokazać się zleceniodawcy w sportowym gokarcie czy w wygodnej półoffroadowej rodzinnej limuzynie? Jeśli sport, to na pewno zrobimy wrażenie. Ale nie do końca właściwe. Osoby z zacięciem rajdowym i przesytem adrenaliny wzbudzą zachwyt w początkowej fazie, jednak gdy przyjdzie do lokowania kapitału, pojawi się pytanie o stateczność decyzji i motywacje. Duży przestronny SUV pokazuje, że jesteśmy osobami ceniącymi bezpieczeństwo (współpracy) a nasze zadania wykonujemy przynajmniej bardzo dobrze (duże auto to mała tolerancja błedu na drodze). Wygoda to synonim systematycznej pracy, a duża pojemność i zapas mocy daje znać, że ubezpieczamy się na różne okoliczności. Całość daje pewien obraz. Czy pozytywny?

Samochód to narzędzie pracy, tak jak wiele innych. Jednak jak my się zaprezentujemy, zależy od naszej wiedzy i doświadczenia, a nie tony stali z ładunkem niebezpiecznym pod tylnymi siedzeniami.
Jest jeszcze jedno stwierdzenie, na które należy zwrócić uwagę. „samochód zwiększa nam naszą ibteligencję„, czy tego chcemy czy nie. Taka jest bolesna prawda. Więc czy Journey czy Freemont? A opłaca nam się wydać 2x za to samo?

samochód dla architekta
samochód dla architekta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: