szozdakrzysztof.pl

Pielęgnacja noworodka : opieka nad nowonarodzonym dzieckiem

Pielęgnacja noworodka
Wielokrotnie zastanawiałem się jak to będzie? Czy pielęgnacja tak małego dziecka będzie wyzwaniem. No i stało się. Chociaż najwieksza przygoda mojego (naszego) życia dopiero się zaczęła, już jest cudownie. Mimo fizycznych przeciwności, dajemy radę i staramy się. Z uwagi na zdrowie mojej żony, nauczyłem się wielu rzeczy, a pielucha czy mycie to teraz rzecz naturalna. Dziwiłem się zawsze, gdy słyszałem jak rodzic z pasją opowiada o kupie w pieluszce, czy odbiciu lub przelewaniu się w brzuszku. Czas przeszły jak najbardziej uzasadniony. Mimo iż nasz skarb obchodzi dzisiaj swój pierwszy tydzień, nie wyobrażamy sobie już inaczej tego świata.
Musimy sobie zdać sprawę, że takialuszek na samym piczątku ma różne etapy rozwoju:
1. Noworodek to „dziecko” od narodzin do pierwszego miesiąca.
2. Niemowle trwa od miesiąca do roku
3. Dziecko to taki bobas powyżej roku.
Uczestnicząc w zajeciach szkoły rodzenia (studio świadomych narodzin z katowic), przekonałem się, że taki maluch nie musi oznaczać strachu. A wręcz przeciwnie nie powinien. Rodzic jest tą osobą, która czuje. A najważniejsze decyzje pozwala nam podjąć serce. Nikt inny nie da nam pewności, że robimy dobrze. Na szkole rodzenia Kasia, to ona zaraża pozytywnością i miłością do maciersyństwa. Troszkę wiedzy, serce (byle własne a nie babci), oraz troszkę internetu dla poszerzania wiedzy. To nam wystarcza. A kremy, chusteczki i inne bajery? Na samym początku nie mają aż takiego znaczenia. WAŻNE: miłością do nowej księżniczki rodzina i ciocie z wójkami zarażają się sami.
Teraz coś ważnego dla tatusiów. Od 2012 jesteśmy na dobtej pozycji. Chcąc opiekować się naszymi serduszkami możemy wykorzytać szereg udogodnień, prze niektórych błędnie nazywanych „wolnym”:
¤ dwa dni okolicznościowego z okazji urodzin dziecka
¤ opieka nad żoną -to może wypisać lekarz prowadzący lub szpital-zazwyczaj po cesarce
¤ urlop ojcowski, który musimy
wykorzystać jednorazowo w całości. Nie mylić z tacierzyńskim. Jest to taki rodzaj przetwy w pracy, który należy nam sie z urzędu i podczas jego trwania jesteśmy chronieni jak kobieta na macierzyńskim. Ważne jest to, że pracidawca nie może nam takiego urlopu odmówić, jeśli o niego poprosimy.
Pielęgnacja noworodka to w tym przypadku pierwszy miesiąc życia naszej pociechy. A ideałem jest, gdy ten miesiąc możemy jej całkowicie poświecić. Rząd dał nam, tatusiom narzędzia by to urzeczywistnić. Korzystajcie dla dobra dziecka, nie swojego!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: