aranżacja wnetrz,  style w architekturze

Cechy stylu wiktoriańskiego

„Cechy stylu Wiktoriańskiego”

Złoto obecne w każdym mignięciu oka, zielone akcenty, bogactwo zdobień, stal i przepych. Są to cechy stylu, który swój bum przeżywał w anglii w XIX wieku.

mieszkanie w stylu wiktorianskiem

„Okres długotrwałych rządów (1837-1901) brytyjskiej królowej Wiktorii nazywany jest epoką wiktoriańską. Zjednoczone Królestwo było wówczas największym światowym mocarstwem i potęgą kolonialną. Władało jedną czwartą zamieszkałych lądów i przeżywało okres prosperity w niemal wszystkich dziedzinach. Trwała rewolucja przemysłowa i proces urbanizacji kraju, co wiązało się z rozwojem budownictwa mieszkaniowego. Masowa produkcja spowodowała dostępność nowych materiałów budowlanych i prefabrykatów. Po zniesieniu podatku na szkło i cegłę materiały te stały się tanim i bardzo popularnym budulcem”.

Epoka wiktoriańska nie była jednolita zarówno w przypadku architektury, jak i wnętrz. W trakcie jej trwania rozwijały się nowe style i tendencje, które zostały jednoznacznie określone mianem wiktoriańskiego. W skład tego stylu wchodzą między innymi neogotyk, neoklasycyzm. Przesyt ornamentów i zdobienia. Aż do przesady stosowane u wielu osób kształtowały pojęcie kiczu. Ponieważ styl rozwijał się w czasie bumu przemysłowego, mamy tutaj mieszankę stylów, mieszankę materiałów i gustowne zestawienie na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie produktów.

mieszkanie w stylu wiktorianskiem

Owe wspomniane bogactwo było rezultatem przemian w przemyśle i rozwijania technologii. Jak wiadomo, wszystko co nowe i łatwo dostępne kusi by stosować. W dzisiejszych czasach nawiązując się do tego stylu mamy również wysyp zarówno materiałów jak i technologii wykonania, co stylizacjom daje o wiele większe możliwości niż oryginałom. Typowe wnętrze z tamtych czasów to mieszanka elementów z gotyckich, renesansowych, neoklasycznych czy chińskich i japońskich (również). Również ściany, tak jak i podłogi nie uniknęły wielorakości; obrazy w złotych ramach, sztukaterie w każdym możliwym miejscu, przesyt bibelotów ustawianych wszędzie.

A jak to w dzisiejszych czasach łączyć? Tak jak kiedyś: mocną barwą, wzorem, mnóstwem wszystkiego (w wymienionych wyżej stylach), połączone w irracjonalny aż do przesady sposób, który po pewnym czasie i tak staje się konkretnym pomysłem.

I am a 3d creator, making 3d models, sculptures, rendering and animation. I crwate products, and I'm proud to be archicoach for those who has trusted me. For several years I am fully autonomic freelancer, making my clients and students proud to work together. I am not a 24h working machine. In every free time I ride on my horses over the forests and spend time with my wife and daughter. Make Yourself proud too.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: