aranżacja wnetrz,  style w architekturze

cechy stylu glamour

Kontynuując, kolejne przemyślenia na temat styli w architekturze wnętrz. Tym razem styl Glamour, który moim skromnym zdaniem należy do styli klasycznych, jednak z ukłonem w stronę nowoczesności.

„Cechy stylu Glamour”

Styl glamour w większości kojarzy nam się z elegancją i luksusem, czasem z nieprzejednaną ekstrawagancją. Przejawia się on nie tylko we wnętrzach, ale przede wszystkim w modzie i stylu życia. Uznawany jest za jednego z najbardziej gorących trendów obecnie w stylistykach. Jego zwolennicy chcieliby przenieść wszystkie jego cechy do swojego otoczenia, a przeciwnicy uważają go nierzadko za kiczowaty i przesadny. Czym jest ten styl? Blichtr, blask, styl i kontrast a także żywe kolory i często zaskakujące zestawienia materiałowe.

Glamour możemy uznać za coś odważnego, odejście od standardów, jest to wnętrze niepowtarzalne i oryginalne w pełnym tego zdania znaczeniu. Jednak jak każdy styl, posiada pułapki. W tym wnętrzu najważniejsze jest odpowiednie zestawienie i umiejętne dopasowanie wszystkich elementów, inaczej zyskujemy całkowicie odwrotny efekt. Jednym z najważniejszych wyznaczników stylu jest wszechobecny blask i indywidualność każdego detalu. Meble, tkaniny, dywany i wszystkie inne użyte materiały powinny mieć wysoki połysk, a każdy z nich powinien przyciągać wzrok w sposób indywidualny, inny od reszty.

Glamour przyciąga swoim blaskiem i roztaczaną magią. Istnieje twierdzenie, że najważniejsze jest bawić się tym stylem. Zabawa jest właśnie tym, co sprawia, iż możemy zrozumieć prawa rządzące tym stylem. Kontrasty dobierane z uśmiechem, lekką dozą humoru, Zestawienia czasem wydają się całkowicie od siebie dalekie, np. minimalistyczne, chromowane krzesła i zdobiony wiktoriański stół, najlepiej z dołożonym oświetleniem dolnym.  Z jednej strony może to zostać potraktowane jak kicz. Czy rzeczywiście? Tak. Niestety odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Ale tylko wówczas, gdy reszta wnętrza jest nijaka lub niezgrana z naszymi głównymi bohaterami czyli stołem i krzesłem.

Co jeszcze sprawia, że nasze wnętrze zamieni się w Glamour? Prosty zabieg, jak pomalowanie na żywy kolor (filet, zieleń, pomarańcz) naszego mebla, stylizowanego na antyczny. Nie namawiam nikogo do przemalowywania oryginałów, gdyż wtedy można taki zabieg nazwać świętokradztwem.

Siłą tego stylu są dodatki, koniecznie w złocie, srebrze, niekoniecznie w miedzi. Naczynia, świeczniki, żyrandole z kryształami, lub ich imitacjami. Wszystko to co kojarzy na się z luksusem, ale w troszkę bardziej tradycyjnym pojęciu.

Czym więc jest ten styl? Najprościej możemy go nazwać spełnieniem naszych marzeń.

I am a 3d creator, making 3d models, sculptures, rendering and animation. I crwate products, and I'm proud to be archicoach for those who has trusted me. For several years I am fully autonomic freelancer, making my clients and students proud to work together. I am not a 24h working machine. In every free time I ride on my horses over the forests and spend time with my wife and daughter. Make Yourself proud too.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: