szozdakrzysztof.pl

Styl klasyczny w architekturze wnętrz

O stylach w architekturze każdy słyszał. Jednak wiele osób zastanawia się, jakie ma to przełożenie na style w architekturze wnętrz. Niegdyś zajmując się jedynie projektowanie architektury, nie zdawałem sobie sprawy, iż wnętrza wymagają o wiele więcej poświęcenia i dokładności niż inne sztuki z zakresu architektury. Detale, detale, detale i ogólny klimat wszystkiego wokoło, to elementy ważne, o ile nie najważniejsze. 

Poniżej pierwszy z kilku artykułów dotyczących wnętrz i styli w nich spotykanych.

„Cechy stylu klasycznego”:

Bardzo często słyszy się o projektach wnętrz w stylu klasycznym. Jednak w wielu przypadkach nie wiadomo do końca, co to właściwie jest ten styl klasyczny. Jest kilka czynników, które sprawiają, że wnętrza w tym właśnie stylu podobają nam się najbardziej.

Ponadczasowe rozwiązania, wszechobecna elegancja i brak reakcji na chwilowe wybryki współczesnej mody. Cechy te najlepiej charakteryzują styl „klasyczny” i to dzięki nim wiele osób decyduje się na urządzenie domu czy mieszkania w tym właśnie stylu. Jak w przypadku tej części ładu, takie wnętrza rządzą się swoimi prawami: podłoga, meble w dopasowanej stylizacji, oprawy i wykończenia okien czy oświetlenie. Każdy z tych czynników decyduje o powodzeniu metamorfozy i odbiorze wnętrza. Siłą takiej przestrzeni jest detal i wszelkiej maści dodatki kreujące prawdziwy smak tej przestrzeni.

Charakterystyczną cechą tego stylu jest symetria i elegancja osiągana przez odpowiednie dobory i decyzje. Żakardowa tapicerka, obicia pikowane ze skóry, zdecydowanie ciemny lub biały kolor mebli. Oczywiście każdy mebel musi odpowiadać z góry określonym warunkom: krągłe detale, szklenia ze szprosami, przewaga mosiądzu czy innych metali zamiast chromu. Smakiem takiego wnętrza jest odpowiedni dobór tematyki obrazów, najlepiej sielankowy, oczywiście w ozdobnych obrazach.

Panuje powszechne stwierdzenie, że styl klasyczny jest synonimem luksusu, a zastosowane materiały muszą pochodzić z górnej półki. Dbałość o detale, o ich formę i jakość niekoniecznie oznacza kosmiczne kwoty wydawane na materiały. Przy odrobinie własnej inwencji istnieje możliwość zejścia z kosztów.

Kolory, jakie najczęściej stosuje się w tego typu wnętrzach to biel, szarości, jasne odcienie zieleni, granaty i delikatne akcenty czarnego. Metalem najlepiej pasującym jest już wspomniany mosiądz lub słoto. Oczywiście wszelkiego rodzaju elementy ceramiczne (np. uchwyty szafek) są jak najbardziej wskazane.

Klasyka to powrót do korzeni, do jakże dumnej przeszłości. Do czasów bogatych i pięknych , skrywanych za osłoną blichtru i luksusu. Takiego wrażenia nadają nam duże ilości szkleń w witrynach, luster w ozdobnych ramach. Dużym, mocnym akcentem jest zawsze masywny gabarytowo mebel czyli np. biurko i skórzany pikowany fotel w klasycznej formie.

Przy tego typu stylizacji należy pamiętać o duszy. Całego wnętrza nie muszą tworzyć jedynie antyki. Sprawę można poprowadzić wprowadzając do środka stylizowane przedmioty i materiały które jedynie nawiązują do epok historycznych. „Styl ten nie odwzorowuje przeszłości, a jedynie nawiązuje do jego najlepszych cech”.

Aby efekt całościowy był pełny należy pamiętać, że meble stylizowane na klasykę, najlepiej prezentują się w większych pomieszczeniach. Są oczywiście od tego wyjątki, ale zasada pozostaje nieugięta. Zwieńczeniem ścian na pewno są sztukaterie i listwy ozdobne, zarówno te przypodłogowe jak i podsufitowe.

Ramki na komodzie, barku; Świeczniki i misy, narzuty, poduszki, serwetki, obrusy, bieżniki. Ich mnogość i dopasowanie są kluczem do sukcesu. Jeśli ktoś nie lubi takiego natłoczenia przedmiotów, wówczas należy pomyśleć o zmianie stylu.

Podsumowaniem każdego wnętrza jest światło. Tutaj wszelkie lampy pełnią rolę dekoracyjną. Oprawy muszą być wybierane z pełną świadomością i dbałością o ilość i jakość detali i materiałów. Kształty, kolory i wzory abażurów, a nawet źródeł światła świadczą o świadomości użytkownika. Zwieńczeniem dzieła jest zazwyczaj żyrandol w centralnym miejscu, wpasowujący się swoją formą do pozostałych ozdobnych lamp typu kinkiety, lampki na meblach, lampy podłogowe.

Pozostaje kwestia wygody. Fakt, iż całe wnętrze opatrzone jest etykietą stylu, nie oznacza, że musimy rezygnować z wygody. Domykacze szafek i szuflad, delikatne oświetlenie ledowe w witrynkach (pod warunkiem że tego paska nie widzimy), nowoczesne reflektory czy masarzer w fotelu. Te i inne udogodnienia są jak najbardziej wskazane, ale w taki sposób, aby były jak najbardziej ukryte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: