aranżacja wnetrz,  Projektowanie

Szklana łazienka cz1

Przeszklona łazienka

Od wiek wieków łazienka była częścią strefy najbardziej intymnej, tak samo jak sypialnia czy garderoba. Łazienka przy sypialni to dla wielu osób luksus, a dla innych element niepotrzebny, przecież wystarczy łazienka na korytarzu.

Trend obserwowany przeze mnie od jakiegoś czasu jest lekko mówiąc niepokojący. Połączenie łazienki z sypialnią. Szklenie pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Z jednej strony fajny gadżet. Z drugiej zaś zostajemy pozbawieni jakiejkolwiek prywatności, biorąc pod uwagę partnera czy kogokolwiek, kto mógłby znaleźć się w naszej sypialni.

Co jest przekonujące? Jeden telewizor w sypialni, który możemy oglądać siedząc na kibelku. Niby fajnie, ale czy wszystkim nie przeszkadza widok osoby załatwiającej twarde sprawunki w toalecie? Kwestia gustu i wzajemnych stosunków. Jak wszystko w obecnych czasach: „zależy”. Tylko pytanie czy uczyć dzieci, że łazienka jest dobrem otwartym i należy się przyzwyczajać do obserwowania takich zachowań? Jeszcze trochę a muszle klozetową będziemy stawiać zamiast szafki nocnej, bo w ten sposób będziemy mieli bliżej. Kto pamięta wychodki na podwórku, z serduszkiem czy kwadracikiem na drewnianych drzwiach? Od tego momentu chyba trochę za daleko to idzie?

Jednak rozpatrując dalej przypadek, szklana ścianka, która co jakiś czas trzeba myć, z ciekawym piaskowaniem lub grawerunkiem daje niesamowite wrażenie w pomieszczeniu. Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikiem szklanej łazienki, takie rozwiązanie może przekonać?

Każda łazienka przeszklona?

Oczywiście, że nie. Tylko łazienka w sypialni. Żadnych łazienek dla gości w szkle. Dlaczego? Bo chcemy, aby goście do nas przychodzili. A dlaczego? Bo jesteśmy zwierzętami stadnymi. Goście w naszym domu muszą cuć się komfortowo, mimo że to nasze mieszkanie. Musimy zapewnić przyjezdnym poczucie komfortu korzystania z naszych sprzętów jak wc.

A szyba piaskowana? Z jednej strony jest to jakieś rozwiązanie, ale jak zawsze kij ma dwa końce. Starsze osoby mogły by mieć duże opory oralne przed takim wnętrzem i obnażeniem się bez 100%pewności, że nie będą podglądnięte.

Pytanie, czym do końca się sugerować? Instynktem projektanta. Nie należy w 100% poddawać się dziwnym pomysłom klientów, chociaż są czasami niepojęte ale zdatne do realizacji. Należy przede wszystkim wypośrodkować koszty, sugestie i pomysły z realnymi potrzebami użytkownika danego wnętrza. Inaczej stracimy jako projektanci w oczach naszego klienta, który może po takiej klapie okazać się ostatnim.

cdn…

I am a 3d creator, making 3d models, sculptures, rendering and animation. I crwate products, and I'm proud to be archicoach for those who has trusted me. For several years I am fully autonomic freelancer, making my clients and students proud to work together. I am not a 24h working machine. In every free time I ride on my horses over the forests and spend time with my wife and daughter. Make Yourself proud too.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: