szozdakrzysztof.pl

Archicad – kurs

Kurs archicad to taki specyficzny sposób na naukę tworzenia. Wszystkie szkolenia, niezależnie od ich branży przeznaczone są do zgłębiania wiedzy i polepszania umiejętności. Znam bardzo duży odsetek ludzi, którzy oceniają jakość kursu poprzez ilość godzin, ilość przerobionych ćwiczeń i tematyki omawianej w trakcie zajęć. Z tego względu widziane są one zazwyczaj w sposób jednostronny, tylko przez pryzmat kursanta. Proszę o inny sposób, o inne spojrzenie na kurs oprogramowania.

 Kursanci, którzy przychodzą do mnie na szkolenia, ostrzegani są przed moimi metodami, przed własnym postępowaniem i skutkami tegoż postępowania, albo ich brakiem. Każdy brak postępowania rodzi kolejne, a nic z tego dobrego nigdy nie wynika.

Od samego początku obowiązuje zasada ruchomego zakresu Czyli to kursant ustala, ile de facto przerobi materiału. Nie działa to bynajmniej tak, że przychodzi taki beneficjent i mówi: „chce to , to, to , to i… jeszcze tamto…” O NIE. Ruchomy zakres, czyli w zależności ile własnej energii i czasu poświęci taki szkolony na pracę w domu, tyle jesteśmy w stanie nadgonić. Wiadomo, że chciałbym pokazać w trakcie zajęć jak najwięcej, lecz nie zawsze jest to możliwe. Tutaj należy się zastanowić, czy lepiej więcej pokazać, czy więcej nauczyć. Są to dwa odrębne pojęcia. Dylemat ten przewija się zawsze, czy jest to praca z nowicjuszem, czy maniakiem, zawsze pozostaje to samo pytanie.

Każdy jest inny, więc i każde zajęcia są inne. Niekiedy dynamiczne z dużą ilością ciekawostek, czasem spokojne, szlifujące podstawy i gruntujące wiedzę. Zależy to od indywidualnych predyspozycji studenta, bo tak możemy taką osobę określić. Kiedy idzie z górki, można by sądzić, że praca staje się przyjemniejsza, łatwiejsza; i w ogóle mam mniej do roboty. Nic bardziej mylnego. Przyjemna na pewno, ale nie łatwiejsza i mniej pracochłonna. Podczas pracy z maniakiem, również istnieje prawdziwe niebezpieczeństwo występowania drobnych, podstawowych błędów, co w tym stanie jest już niewskazane albo i nawet moglibyśmy określić, że niedopuszczalne.

Z mojej strony prowadzenie zajęć polega na takim ukierunkowaniu kursanta, aby potrafił sobie poradzić z archicadem. Nie chodzi o to aby na ślepo posługiwał się narzędziami, ale aby jak najbardziej zdawał sobie sprawę z tego co robi. Archicad jest takim programem, podobnie jak Revit czy Allplan, które wymagają dużego samozaangażowania i rygoru. Ponieważ projektujemy tutaj w sposób parametryczny, więc nasze zachowanie na początku projektu ma duże przełożenie na to, co będzie działo się później.

Rygor, to element, któremu bardzo często poświęca się kurs archicad. Śląsk jest takim specyficznym rejonem, gdzie istnieje większa podaż projektantów, niż popyt na nich. I tutaj indywidualność zespołowa, objawiająca się między innymi dyscypliną modelowania ma duże znaczenie, może nie w bezpośrednim przełożeniu na pracodawcę, ale na czas poświęcany na sporządzanie projektu. Tak więc mimo wszystko dotyczy to również i pracodawców. Na szkoleniach archicad a, nie tylko uczę samego programu, ale także nawyków projektowych i przede wszystkim staram się uzmysławiać, iż projektowanie na elementach istniejących jednak ma sens i znaczenie. Nie można podchodzić do tematyki w ten sposób, że „później się coś znajdzie” lub „się zobaczy”. Co cię nęci, co cię grzeje, to się potem odbije? Tak moglibyśmy to podsumować.

kurs archicad śląsk

Szkolimy się po to , aby się rozwijać, rozwijamy się w jakimś celu. I taki target powinniśmy sobie obrać. Nie musi to być górnolotna idea jak zajęcie drugiego miejsca w rankingu najbogatszych. Musi być to coś, co sprawia, że chce nam się wstawać co rano z przeświadczeniem, że dzisiejszy dzień będzie lepszy od poprzedniego. Że dzisiaj również się czegoś nauczymy, czegoś ciekawego dowiemy.

 

Życzę wszystkim nieco samorefleksji i obranie odpowiedniego celu.

pozdrawiam

Krzysztof Szozda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: