szozdakrzysztof.pl

nowe stare biurko

W zeszłym tygodniu miała miejsce rzeczowa rozmowa na tematy czysto zawodowe. Miejmy nadzieję, iż owa konwersacja okaże się owocna w niedalekiej przyszłości. W trakcie wymiany zdań padł pomysł na restauracje starego biurka. Jak wiadomo, człowiek jest bestią sentymentów i nie lubi rozstawać się z przedmiotami, z którymi wiążą się jakieś wspomnienia, najlepiej pozytywne.

Biurko o którym była mowa wygląda troszkę inaczej, jednak dla potrzeb uświadamiania stworzyłem projekcik przemiany.

Początkowo mamy do dyspozycji zwykłe płytowe biureczko z płyty.

Nie ma tutaj wielkiego ekscesu. I co dalej? Projekt zakłada podświetlanie na środku biurka, i nowy blat na starym. Do tego celu dojdziemy za chwilę. Aby nasze biurko nadawało się do kolejnej obróbki należy je całe przeczyścić papierem ściernym. Biorąc pod uwagę moje przygody proponuję 250tkę na sucho. Etap ten dlatego przed wszelkimi cięciami, poieważ tak nam będzie łatwiej obrabiać papierem po blacie, który jest jeszcze w całości.

Kolejnym etapem prac jest zarządzanie wiertarką, którą wiercimy cztery dziury w narożnikach przyszłego otworu. Chodzi o to aby ostrze wyżynarki przeszło przez płytę. Gdy już mamy twory, rżniemy blat, wycinając w nim prostokąt. Po wycięciu obrabiamy boki tak, aby usunąć wszelkie odrywające się elementy. Gdy już to zrobimy odtłuszczamy całość i nakładamy klej do tapet. Na owy klej nakładamy gazety!!, również posmarowane klejem. Ważne aby papier był najprostszy, żadnych papierów kremowych ani podobnych upiększeń. Gdy papier jest już suchy całość lakierujemy lakierem bezbarwnym w spray, uważając, aby nie pojawiły się zacieki. Czasem lepiej dać dwie warstwy cienkie, niż jedną za grubą.

Kolejny etap: montujemy pasek ledowy naokoło wyciętego otworu. Pasek należy przykleić taśmą znajdującą się na odwrocie, oraz punktowo możemy zastosować mocowanie „szpilkami”. Najważniejsze przy tej metodzie  jest, aby nie przebić części przewodzącej prąd w pasku.

Istotnym elementem jest także wprowadzenie poprzeczek pod blatem (2szt) i jednej przy nogach. Chodzi o zapewnienie statyki biurka. Czy robimy to przed czy po oklejaniu, jest to sprawą bardziej indywidualną.

Idąc dalej, nakładamy kolejną warstwę gazety, jednak tylko na blat, tak aby zasłonić wycięty otwór. Najlepiej 2-3 warstwy dla usztywnienia.

.

Ostatnim etapem prac jest nałożenie szkła. Szkło hartowane, białe lub lekko niebieskie. Mocujemy je na blat, oraz front. Mocowanie frontowe mamy na dwa sposoby, albo szyny góra/dół, lub mocowania punktowe.

Efekt końcowy powinien wyglądać mniej więcej jak poniżej.

Wszystkie przejścia kabli, lub mocowanie przez szkło podstawy monitora należy przewidzieć przed zamówieniem u szklarza szkła hartowanego i zaznaczyć ów miejsca na rysunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: