szozdakrzysztof.pl

dostosowanie szafek do wieku użytkowanika

Zmiany to czynność, czy raczej etap, który czeka każde, nawet najlepiej zaplanowane i zaprojektowane wnętrze. Jednak, nie każdy od razu zdaje sobie sprawę z potrzeb, jakie w rzeczywistości wynikają z jego stylu życia czy innych czynników. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest współpraca z osobą, która pomoże takie potrzeby odkryć, czy usystematyzować. Polskie społeczeństwo należy do tych, które coraz bardziej się starzeją, i to właśnie ta grupa ludzi potrzebuje najergonomiczniejszych rozwiązań. Wynika to z ich zdolności motorycznych, które z czasem stają się słabsze, oraz z uwagi na szacunek do ich postawy przez całe życie. Szczególnie, gdy są to rodzice.

 

Gdy moi rodzice remontowali dom, oczywiście planowali sobie kuchnię. Ładna, nie powiem, ale czy do końca funkcjonalna? Jak się okazało, właśnie nie. Na dzień, w którym wybierali meble i rozwiązania, kuchnia wydawała się poprawna. I taka też jest w rzeczywistości. Jednak zmiany spowodowane nieustająco biegnącym czasem wymusiły zmiany.

Po przeanalizowaniu całego układu obecnej kuchni, doszliśmy do wniosku, że usprawnieniu poddane zostaną tylko dwie szafki dolne, w przyszłości przeróbce na pewno podda się jedna z szafek górnych. Szafki dolne, które postanowiliśmy usprawnić, to wąska 40tka z trzema półkami. Przechowywane w niej elementy znajdują się w głębi i bardzo niewygodne jest sięganie np. po słoiczek znajdujący się na szarym krańcu szafki. Dodatkowym utrudnieniem jest gniazdko zlokalizowane na tyłach szafki, co uniemożliwia wstawienie zwykłej szuflady. Rozwiązaniem jest szuflada z domykaczem, połączona z istniejącym frontem. Ideą przeróbki, jest pozostawienie jak największej liczby elementów istniejących, tak więc front z uchwytem pionowym pozostaje. Ponieważ jedna szuflada to za mało, postanowiliśmy dołożyć kolejną, płytką szufladę ze stalowym frontem. Koszt zestawu to 280zł, więc prawie żaden.

Druga szafka, która podlega usprawnieniu już nie wygląda tak różowo. Jest to szafka 80tka z dwukomorowym zlewem oraz zwykłą baterią. Jeśli chodzi o baterię to już została zakupiona bateria Deante Chili w kolorze Inox, jedna z ładniejszych dostępnych w ludzkiej cenie.

Możliwość wysunięcia słuchawki i dolanie wody np. do garnka stojącego na piecu podnosi atrakcyjność i ergonomiczność całości.

Szafka posiada dwa skrzydła. Z uwagi na jej położenie w narożniku, niemożliwe było zastosowanie pełnej szuflady. W tym miejscu mieści się kosz na odpadki i ciągłe schylanie się do niego nie jest dobrą opcją dla osoby w średnim wieku. Rozwiązanie niestandardowe, ale w pełni funkcjonalne zostało znalezione. Połówka od strony szafki prostopadłej (narożnika) zostaje taka, jak w oryginale. Umożliwi to dalsze przechowywanie środków czystości kuchennych, tak jak to było do tej pory. Druga część wyposażona zostanie w szufladę 40tkę. Fakt iż jest ona płytsza (35cm) umożliwi jej bezproblemowy montaż, mimo iż na tyłach znajdują się przewody od zmywarki. Front oczywiście zostaje bez zmian. Do szuflady zostanie zainstalowany wąski kosz o głębokości 25cm i szerokości 35cm, co umożliwi pełne zamknięcie szuflady. Ponieważ zestaw opiera się z dwóch stron, mniej więcej po środku, zainstalowany zostanie dodatkowy element do zamocowania szyn szuflady.

Takie zmiany, chociaż prawie kosmetyczne, zmieniają w dużym stopniu funkcjonalność kuchni, a obniżająca się sprawność fizyczna użytkownika, nie wpływa na jakość pracy w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: